664 949 282

Czym kierować się przy wyborze domu opieki?

Z naszymi bliskimi będącymi w jesieni życia i często już schorowanymi chcemy spędzać każdą wolną chwilę. Zdając sobie coraz bardziej sprawę z nieuchronności upływu czasu, pragniemy im również zapewnić jak najlepszą opiekę. Często z przyczyn osobistych lub zawodowych nie jesteśmy jednak w stanie tego zrobić i wtedy pojawia się dylemat związany ze skorzystaniem z usług domu opieki

 

Pierwsze kroki w poszukiwaniu odpowiedniej placówki

Przygotowana lista z najważniejszymi punktami, które należy uwzględnić przy wyborze domu spokojnej starości (np. DPS, publiczny bądź prywatny zakład opiekuńczo-leczniczy z kontraktem NFZ) zdecydowanie pomoże nam podczas poszukiwań. Warto zwrócić uwagę na to, czy dana jednostka uzyskała we właściwym urzędzie wojewódzkim zezwolenie na prowadzenie całodobowej działalności i posiada dodatkowe akredytacje, co gwarantuje utrzymanie standardów odnośnie świadczonych usług. Podpytajmy znajomych, którzy mierzyli się z podobną sytuacją, sprawdźmy opinie na temat wybranych przez nas placówek, zapoznajmy się z informacjami dostępnymi na ich stronach internetowych oraz odwiedźmy te ośrodki w celu potwierdzenia zdobytych wiadomości.

 

W trakcie wizyty uzyskajmy informacje między innymi odnośnie:

  • kosztów miesięcznego utrzymania seniora oraz terminów odwiedzin,
  • ilości posiłków w ciągu dnia, ich zróżnicowania i możliwości uwzględnienia lekarskich wytycznych żywieniowych,
  • ilości pracowników, którzy będą w stanie zadbać o indywidualne potrzeby pensjonariuszy,
  • kurateli lekarsko-pielęgniarskiej (gwarantującej szybki i bezpośredni dostęp np. do lekarza internisty),
  • stosowanych procedur w nagłych sytuacjach (np. gdy pogorszy się stan zdrowia seniora),
  • oferty terapii zajęciowych w celu aktywizacji umysłowej pensjonariuszy i zajęć rehabilitacyjnych w celu utrzymania ich zdrowia i tężyzny fizycznej,
  • dostosowania architektury wewnętrznej i zewnętrznej dla osób niepełnosprawnych i starszych (np. windy, poręcze ścienne i systemy przywoławcze w pokojach).

 

Wybierzmy taki dom opieki, w którym nasi bliscy poczują domową atmosferę i w bezpiecznym otoczeniu będą mile spędzać czas z innymi seniorami korzystając z profesjonalnego wsparcia przy codziennych czynnościach.

0
Feed

Zostaw komentarz