664 949 282

Co powinien jeść senior z cukrzycą?

Zbilansowana i odżywcza dieta jest ważna na każdym etapie życia człowieka. Nie mniejsze znaczenie ma ona w życiu seniora. Niestety jeden sposób żywienia drugiemu nie jest równy. Wynika to z indywidualnych zapotrzebowań danego organizmu na pewne składniki. Ze względu na choroby, niektórych potraw powinno się także unikać. O tym, co powinno się jeść a czego nie, determinuje między innymi cukrzyca, ta z kolei dotyka nawet do 40% osób w wieku 65+! Co powinien więc jeść senior z cukrzycą? Zapraszamy do przeczytania przygotowanego artykułu na ten temat!

 

Na czym polega cukrzyca?

Jest to określenie nie na jedną chorobę, a raczej ich grupę. Charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, co z kolei może wynikać z niepoprawnego działania trzustki bądź niewłaściwego oddziaływania insuliny, która jest przez ten gruczoł wydzielana. Najpopularniejszymi odmianami cukrzycy są typ 1 i 2, każdy z nich wymaga odpowiedniego podejścia w planowaniu diety, szczególnie osoby starszej.


Planowanie jadłospisu dla seniora z cukrzycą - na co zwrócić uwagę?

Dieta taka powinna w głównej mierze składać się z warzyw, które są bogate w węglowodany złożone, a zarazem błonnik pokarmowy. Dlaczego? Błonnik pokarmowy sprawia, że cukry trawione są nieco dłużej, trzustka więc lepiej radzi sobie z produkcją ilości insuliny, która metabolizuje glukozę. Do takich warzyw zalicza się: brokuły, pomidory, paprykę, sałaty, ogórki, kapustę, rzodkiew, kalafiora, cukinię czy szpinak.

W diecie takiej nie powinno także brakować owoców, chociaż nie warto przesadzać z ich spożyciem, a zarazem wybierać mniej słodkie: grejpfruty, pomarańcze, truskawki, poziomki oraz popularne ostatnimi czasy awokado. Jadłospis powinien być bogaty w produkty pełnoziarniste, na przykład pieczywo razowe, brązowy ryż, kasze, otręby i wiele więcej. Warto, aby ułożona dieta dostarczała do organizmu błonnik i witaminy z grupy B.

W diecie seniora z cukrzycą należałoby unikać słodyczy, słodkich soków i napojów, alkoholi, niektórych warzyw (na przykład ziemniaków), tłustych potraw , a także smażonego i wysoko przetworzonego jedzenia. Obniżają one bowiem skuteczność działania podawanej zewnętrznie insuliny.

0
Feed

Zostaw komentarz