664 949 282

Blog

 • 10/04/2024 0 Komentarze
  Wolontariat w domu opieki, pozytywne aspekty dla Mieszkańców i Wolontariuszy. Zapraszamy do współpracy!

  Jako placówka z radością zapraszamy do udziału w programie bezinteresownego wsparcia! Wolontariat w domu seniora to wyjątkowa szansa na zaangażowanie się i wniesienie pozytywnego wkładu zarówno w życie naszych starszych podopiecznych, jak i w swoje własne.

  Dowiedz się więcej
 • 10/04/2024 0 Komentarze
  Potrzeby i emocje osób starszych w demencji

  Starość to okres, któremu nierzadko towarzyszą różnego rodzaju schorzenia. Jedno z takich schorzeń dotyka nie tylko zdolności poznawcze, ale również emocjonalny świat starszych ludzi. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, jak uspokoić osobę z demencją starczą, jak zadbać o pomoc i jak wybrać odpowiedni dom opieki czy ośrodek.

  Dowiedz się więcej
 • 22/02/2024 0 Komentarze
  Fizjoterapia - jaki rodzaj aktywności ruchowej jest najwłaściwszy dla seniora?

  Aktywność fizyczna to kluczowy element dbania o zdrowie, sprawność i samopoczucie seniorów. Wśród różnorodnych form aktywności istnieją jednak te, które są szczególnie odpowiednie dla osób starszych. Wybór odpowiedniej formy fizjoterapii dla seniorów ma kluczowe znaczenie. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom osoby starsze mogą cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem przez wiele lat.

  Dowiedz się więcej
 • 24/11/2023 0 Komentarze
  Jak podjąć decyzję o umieszczeniu osoby bliskiej w domu pomocy społecznej?

  W życiu często stajemy przed wyborami, które mogą zmienić naszą rzeczywistość. Jednym z trudnych wyzwań, z jakimi mogą się zmierzyć bliscy, jest podjęcie decyzji o umieszczeniu swojej ukochanej osoby w miejscu, jakim jest dom pomocy społecznej. Tej decyzji towarzyszy ogrom emocji, lęku i wątpliwości, zarówno dla rodziny, jak i dla samej osoby, której to dotyczy.

  Dowiedz się więcej
 • 21/11/2023 0 Komentarze
  Jak zmienia się stosunek do Domów Pomocy Społecznej na przestrzeni lat?

  Współczesne społeczeństwo przechodzi dynamiczne zmiany, a wraz z nimi ewoluują także nasze poglądy i podejście do różnych kwestii. Jedną z istotnych sfer, która uległa znaczącej przemianie, jest stosunek do Domów Pomocy Społecznej. Od zakorzenionych stereotypów do nowoczesnych, holistycznych podejść – jak kształtuje się nasza percepcja instytucji opieki społecznej na przestrzeni lat?

  Dowiedz się więcej
 • 21/08/2023 0 Komentarze
  Alzheimer, a demencja

  Seniorzy są grupą społeczną, która jest szczególnie narażona na różnego rodzaju dolegliwości oraz choroby. Alzheimer i demencja to dwa schorzenia neurodegeneracyjne, które dotykają przede wszystkim osoby starsze. Choć mają wiele elementów wspólnych, istnieją między nimi istotne różnice. Pod względem objawów elementy wspólne to m.in. utrata pamięci, dezorientacja, trudności w komunikacji i problem z wykonaniem prostych czynności. Różnice między nimi wynikają głównie z różnych patologii, które leżą u ich podstaw.

  Dowiedz się więcej
 • 21/08/2023 0 Komentarze
  Dom seniora, a dom pomocy społecznej

  Z biegiem czasu kondycja fizyczna każdego człowieka ulegać będzie pogorszeniu. W podeszłym wieku, niektóre rodziny bardzo często decydują się na skorzystanie z usług, jakie oferuje dom spokojnej starości czy też ośrodek opiekuńczy dla osób starszych. W takich miejscach każdy senior zapewnioną ma odpowiednią opiekę. Istnieją jednak istotne różnice między domem seniora działającym bez pozwolenia, a domem pomocy społecznej, który funkcjonuje na mocy ustawy i jest wpisany do rejestru. Jakie to różnice?

  Dowiedz się więcej
 • 23/06/2023 0 Komentarze
  Sposoby spędzania czasu osób starszych w DPS

  Ważne jest, aby w każdym wieku produktywnie spędzać czas wolny. Jest to szczególnie ważne w przypadku seniorów. Aktywność osób starszych może pozytywnie rzutować nie tylko na ich zdrowie fizyczne, ale również na sferę mentalną. Dom pomocy społecznej powinien oferować wiele atrakcyjnych aktywności, które dostarczą osobom starszym dużo radości. Zajęcia dla seniora powinny być proste i niezbyt wymagające. Ich celem ma być zapewnienie efektywnej stymulacji umysłu i ciała.

  Dowiedz się więcej
 • 23/06/2023 0 Komentarze
  Jak opiekować się osobą starszą?

  Przemijający czas ma wpływ na życie każdego człowieka. Zmienia się wówczas nie tylko wygląd, ale również stan zdrowia. Opieka nad osobą starszą to wielkie wyzwanie, które wymaga empatii, cierpliwości i organizacji. W miarę pogarszania się stanu zdrowia, opiekunowie odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu wsparcia i troski w aspektach psychicznym, fizycznym i logistycznym. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się skorzystanie z pomocy, jaką oferuje dom opieki dla seniora.

  Dowiedz się więcej
 • 04/04/2023 0 Komentarze
  Jakie są plusy korzystania z prywatnego domu opieki dla seniora?

  Wybór typu ośrodka, w którym zostanie zakwaterowany nasz bliski to często niełatwa decyzja. W związku z tym, warto zastanowić się nad plusami, jakie niesie za sobą prywatny dom opieki. Z usług tego rodzaju placówki mogą korzystać osoby niepełnosprawne i seniorzy, którym zostaną zapewnione komfortowe warunki mieszkaniowe, niezbędna pomoc i wiele innych udogodnień. Przyjrzyjmy się zatem zaletom związanym z korzystaniem z niepaństwowych ośrodków.

  Dowiedz się więcej
 • 28/07/2022 0 Komentarze
  Jak załatwić miejsce w prywatnym domu seniora?

  Zakwaterowanie w placówce zapewniającej całodobową pomoc wymaga spełnienia określonych procedur i dostarczenia konkretnych dokumentów. Szczegóły i dodatkowe formalności mogą się nieco różnić w zależności od wybranej instytucji, ale istnieją pewne wymogi jednakowe dla wszystkich placówek. Jakie kroki należy więc spełnić, aby prywatny dom opieki dla seniorów bez przeszkód przyjął nowego mieszkańca? Zapraszamy do zapoznania się z tekstem, który opisuje tę procedurę.

  Dowiedz się więcej
 • 14/07/2022 0 Komentarze
  Jak wybrać odpowiedni dom opieki dla seniora?

  Podjęcie decyzji na temat tego, w której placówce zostanie umieszczony ktoś bliski, kto wymaga całodobowej pomocy, nie jest rzeczą łatwą. Należy bowiem wybrać odpowiedni prywatny dom opieki dla osób niepełnosprawnych lub starszych, który spełni niezbędne wymagania. Dzięki temu możemy mieć pewność, że potrzebującej osobie zostanie zapewnione właściwe wsparcie. Co należy zatem uwzględnić podczas wyboru placówki? Zapraszamy do przeczytania tekstu poświęconemu temu tematowi.

  Dowiedz się więcej
 • 25/06/2021 0 Komentarze
  Jaki materac przeciwodleżynowy najlepiej wybrać?

  Wiele chorób potrafi przykuć do łóżka na bardzo długi czas. Zdarza się też, że niektóre problemy, całkowicie uniemożliwiają poruszanie się. Niestety ciągłe przebywanie w łóżku bez możliwości wstania przyczynia się do powstawania odleżyn. Jest to określenie na martwicę tkanek, która przechodzi w owrzodzenie skóry, a nawet mięśni i kości. Odleżyny powstają na wskutek długotrwałego ucisku w jednym miejscu, tam, gdzie części kostne stykają się z podłożem, na przykład materacem łóżka. Na szczęście powstały specjalne materace przeciwodleżynowe – w tym artykule dowiesz się, jaki najlepiej wybrać, aby zapewnić komfort podopiecznym.

   

  Dowiedz się więcej
 • 14/06/2021 0 Komentarze
  Co powinien jeść senior z cukrzycą?

  Zbilansowana i odżywcza dieta jest ważna na każdym etapie życia człowieka. Nie mniejsze znaczenie ma ona w życiu seniora. Niestety jeden sposób żywienia drugiemu nie jest równy. Wynika to z indywidualnych zapotrzebowań danego organizmu na pewne składniki. Ze względu na choroby, niektórych potraw powinno się także unikać. O tym, co powinno się jeść a czego nie, determinuje między innymi cukrzyca, ta z kolei dotyka nawet do 40% osób w wieku 65+! Co powinien więc jeść senior z cukrzycą? Zapraszamy do przeczytania przygotowanego artykułu na ten temat!

  Dowiedz się więcej
 • 28/04/2021 0 Komentarze
  Grant na wspieranie Domów Pomocy Społecznej w walce z epidemią COVID-19

  Nasz ośrodek otrzymał Grant na wspieranie Domów Pomocy Społecznej w walce z epidemią COVID-19 w ramach projektu pn. Łódzkie pomaga, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja  Rozwój 2014-2020.

  Dowiedz się więcej
 • 27/04/2021 0 Komentarze
  Witaminy – ważny aspekt w diecie każdego seniora

  Organizm człowieka, do prawidłowego rozwoju, potrzebuje szeregu składników odżywczych, które dostarczane są głównie w postaci pokarmu i płynów. Dietę tą nierzadko wspieramy suplementacją, a także witaminami w tabletkach - uzupełniają one pewne braki. Witaminy mają nie mniejsze znaczenie w diecie każdego seniora. Jakich składników potrzebuje w swoim organizmie osoba starsza? Co warto dodatkowo dostarczyć w jej diecie? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

  Dowiedz się więcej
 • 09/03/2021 0 Komentarze
  Opiekujesz się rodzicem? Przeczytaj, o czym musisz pamiętać

  W pierwszych latach życia to rodzice opiekują się swoimi dziećmi. W końcu dzieci i nastolatkowe często potrzebują swoistego drogowskazu, który pomoże im w rozumieniu otaczającego ich świata. Ludzie niestety się starzeją i zapadają na różnego rodzaju choroby, to z kolei może odwrócić rolę rodziców i ich dzieci. Choroba oraz starość mogą spowodować, że to na barkach dorosłych już dzieci, spocznie obowiązek opieki nad mamą lub tatą. Warto wtedy wiedzieć o czym należy pamiętać, aby zapewnić swoim ukochanym rodzicom komfort i dobre samopoczucie.

  Dowiedz się więcej
 • 23/02/2021 0 Komentarze
  Kto opłaca dom opieki?

  Zamieszkanie w domu opieki wiąże się z kosztami, które oczywiście uzależnione są od wielu czynników takich jak lokalizacja, standard budynku mieszkalnego, dostępna oferta rehabilitacyjna i terapeutyczna. Dodatkowo zapewnienie mieszkańcom odpowiednich warunków, w tym m.in. wyżywienia i pomocy pielęgniarskiej, a także utrzymanie przestrzeni życiowej (tj. budynku mieszkalnego i dostępnych dla mieszkańców terenów) jest kosztowne. Rozstrzał pomiędzy najtańszymi i najdroższymi ośrodkami jest duży, jednakże wybierając nawet ośrodek tańszy trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty ok. 5000 zł miesięcznie. Jak finansowany jest pobyt w domu opieki? Odpowiedź znajdziecie w artykule.

  Dowiedz się więcej
 • 19/02/2021 0 Komentarze
  Kiedy pensjonariusza męczy bezsenność

  Zaburzenie rytmu snu może prowadzić do wielu problemów, między innymi takich na tle psychicznym. Insomnia, jak inaczej się nazywa bezsenność, dotyka coraz większą ilość populacji – cierpią na nią osoby młode, w wieku produkcyjnym, a także emeryci i renciści. Zaburzenie to może mieć różnego rodzaju podłoże, może na przykład wiązać się ze stresem w pracy czy problemami w życiu prywatnym. Nierzadko także wynika to z występowania innych chorób, na przykład stanów zapalnych.

  Dowiedz się więcej
 • 11/01/2021 0 Komentarze
  Uwaga na nielegalne domy opieki!

  Wiele osób starszych oraz niepełnosprawnych wymaga specjalistycznej pomocy. Rodziny osób w podeszłym wieku i schorowanych, decydują się na skorzystanie z usług ośrodków opieki ze względu na brak wiedzy o tym, jak radzić sobie z niektórymi problemami lub zwyczajnie nie mają czasu na zajmowanie się nimi ze względu na pracę zawodową lub pozostałe obowiązki domowe. Oddanie bliskiej osoby do domu opieki nie powinno wiązać się z ostracyzmem, powinna to być jednak odpowiedzialna decyzja. Podczas wyboru takiego ośrodka koniecznie trzeba unikać tych, które działają nielegalnie. Mogą nie być w stanie zapewnić odpowiednio wysokiego poziomu opieki bliskiej starszej lub niepełnosprawnej osobie.

  Dowiedz się więcej
 • 26/11/2020 0 Komentarze
  Rozrywki na zimowy wieczór - jakie zajęcia prowadzone są w domu seniora

  Dom seniora wcale nie musi być nudnym miejscem. Osoby starsze chociaż zwykle nieco spokojniejsze od młodszych pokoleń, to nadal czasami muszą się wyszaleć. W tym celu w domach spokojnej starości organizowane są bardzo często najróżniejsze atrakcje, począwszy od kursów i szkoleń, poprzez zabawy aktywizujące ciało, kończąc z kolei na wieczorkach, kiedy to seniorzy mogą potańczyć, pośpiewać i po prostu pobyć we własnym gronie. Sprawdź, jakie rozrywki czekają na naszych seniorów w domach spokojnej starości.

  Dowiedz się więcej
 • 26/11/2020 0 Komentarze
  Prywatne i państwowe domy opieki - czym się różnią?

  Osoby starsze nierzadko potrzebują opieki, ponieważ nie mają już tyle sił, aby poradzić sobie z podstawowymi czynnościami życiowymi. Często są także samotne i potrzebują towarzystwa, które zadbałoby nie tylko o komfort fizyczny, ale i psychiczny takiej osoby. Z pomocą przychodzą więc domy opieki, w których pracują ludzie gotowi do pracy ze starszymi i schorowanymi osobami. Jest to miejsce, w którym pracownicy zadbają o wszystkie potrzeby osoby potrzebującej opieki. Wyróżnia się prywatne i państwowe domy opieki. Który wybrać? Jaka jest między nimi różnica?

  Dowiedz się więcej
 • 25/11/2020 0 Komentarze
  Dom opieki – nie ostateczność, a kolejny etap w życiu seniora

  Rozważając opcję umieszczenia naszych bliskich w domu spokojnej starości pamiętajmy o tym, że placówka ta nie ma być miejscem, w którym osoby starsze czekają w swoim pokoju na przyjście tego, co nieuniknione. Instytucje te oferują obecnie nie tylko całodobowe usługi opiekuńczo-lecznicze, ale i dbają o to, aby seniorzy aktywnie i w dobrym samopoczuciu spędzali czas. Jakie zalety domu pomocy społecznej docenią zatem seniorzy i ich rodziny?

  Dowiedz się więcej
 • 25/11/2020 0 Komentarze
  Czym kierować się przy wyborze domu opieki?

  Z naszymi bliskimi będącymi w jesieni życia i często już schorowanymi chcemy spędzać każdą wolną chwilę. Zdając sobie coraz bardziej sprawę z nieuchronności upływu czasu, pragniemy im również zapewnić jak najlepszą opiekę. Często z przyczyn osobistych lub zawodowych nie jesteśmy jednak w stanie tego zrobić i wtedy pojawia się dylemat związany ze skorzystaniem z usług domu opieki

  Dowiedz się więcej
 • 16/10/2020 0 Komentarze
  Prywatne i państwowe domy opieki – ile kosztują?

  Starość niestety dopada każdego. Właśnie w tym wieku często występują różne schorzenia, jednym z najpoważniejszych jest postępująca demencja. Osoby starsze często pozbawione są sił i niestety tracą samodzielność, nawet w przypadku wykonywania najprostszych czynności. W takim przypadku konieczne jest zapewnienie im codziennej, profesjonalnej opieki. Oczywiście można samemu przyjąć na barki tę odpowiedzialność, czasami jednak lepsze może okazać się przekazanie bliskiej osoby w ręce specjalistów. W tym artykule dowiesz się, o różnicach w cenach prywatnych i państwowych domów opieki, a także z czego one wynikają.

  Dowiedz się więcej