664 949 282

Prywatne i państwowe domy opieki – ile kosztują?

Starość niestety dopada każdego. Właśnie w tym wieku często występują różne schorzenia, jednym z najpoważniejszych jest postępująca demencja. Osoby starsze często pozbawione są sił i niestety tracą samodzielność, nawet w przypadku wykonywania najprostszych czynności. W takim przypadku konieczne jest zapewnienie im codziennej, profesjonalnej opieki. Oczywiście można samemu przyjąć na barki tę odpowiedzialność, czasami jednak lepsze może okazać się przekazanie bliskiej osoby w ręce specjalistów. W tym artykule dowiesz się, o różnicach w cenach prywatnych i państwowych domów opieki, a także z czego one wynikają.

 

Prywatny dom opieki – standardy i cena

Zaletą wyboru tego rodzaju placówki jest przede wszystkim wysoki standard. Zazwyczaj oferowane są lepiej wyposażone pokoje, dobra opieka pielęgniarska, usługi rehabilitacyjne, wyżywienie, a także jeszcze wiele więcej udogodnień, które pozwalają spędzić jesień życia w pełnym komforcie. Cena w takim przypadku może się wahać wokół 4 tyś zł za pokój jednoosobowy, do nawet 15 tyś złotych. Wszystko zależy od standardów oferowanych przez placówkę.

Państwowy dom opieki – koszty i komfort życia

Nieco inaczej sprawa ma się z kolei z placówkami państwowymi. Te w pewnej części finansowane są przez samorządy, jednakże pobyt w nich również może trochę kosztować. Średnio cena takiego ośrodka waha się wokół 5000 zł i pobierana jest z dochodu (emerytury lub renty) osoby starszej. Cena ta nie może jednak przekraczać 70% równowartości dochodu, jaki dana osoba otrzymuje. W takim przypadku różnica finansowana jest przez samorząd. Niestety takie placówki nierzadko oferują nieco niższe standardy niż ich prywatne odpowiedniki.

Prywatne domy opieki współpracujące z NFZ

Wiele prywatnych placówek współpracuje z NFZ. Organizacja ta finansuje w pewnej części pobyt mieszkańców. Dzięki temu możliwe jest umieszczenie bliskiej osoby starszej w ośrodku o wysokim standardzie nie płacąc przy tym dużych kwot (oscylujących nawet wokół 15 tyś zł). Niestety w takich ośrodkach często liczba miejsc jest mocno ograniczona.

-------------------------------------------

Ceny zaktualizowane na 2023 rok.

0
Feed

Zostaw komentarz