Dom spokojnej starości dla Twoich bliskich

Czym kierować się przy wyborze domu pomocy społecznej?

Konieczność powierzenia opieki nad bliską osobą pracownikom domu pomocy społecznej w większości przypadków wynika z niemożności zapewnienia jej dostatecznego wsparcia. Być może wszyscy w rodzinie pracują i nie są w stanie zadbać o całodobową opiekę. Częsta jest także sytuacja, w której seniorem zajmuje się druga starsza osoba, partner życiowy, który również cierpi na szereg dolegliwości. Wówczas dom spokojnej starości pomaga rozwiązać tę trudną sytuację. Jeśli wybierzemy go mądrze, zwracając uwagę na najważniejsze czynniki, to senior będzie miał nie tylko zapewnioną dobrą opiekę, ale również poczuje się w nowym miejscu jak u siebie.

Sprawdź, jak działa dana placówka

Decyzja o wyborze konkretnej placówki, w której odtąd na stałe lub czasowo będzie mieszkać bliska osoba, nie należy do łatwych. Kiedy jednak wybierzemy się do danego ośrodka, możemy sprawdzić, w jaki sposób ośrodek funkcjonuje na co dzień. Warto zwrócić uwagę szczególnie na osoby pracujące w domu opieki. Czy są to ludzie pełni dobroci, którzy poświęcają się, aby zapewnić seniorom jak najlepsze wsparcie? Nie bójmy się porozmawiać z personelem o sprawach, które są dla nas szczególnie istotne.

 

Warto zapytać między innymi o:

  • terapię zajęciową oraz ogólny plan dnia w ośrodku,
  • możliwość odwiedzin i ewentualne ograniczenia z nimi związane,
  • dodatkowe aktywności indywidualne i grupowe,
  • wyżywienie i dietę,
  • postępowanie w przypadku znacznego pogorszenia zdrowia pensjonariusza.

Jakie potrzeby ma starsza osoba?

Podczas wyboru odpowiedniego domu pomocy społecznej należy upewnić się, że opiekunowie, pielęgniarki oraz lekarze pracujący w ośrodku są w stanie skupić się na indywidualnych potrzebach każdego seniora. Wpływa na to między innymi ilość zatrudnionych osób w stosunku do przebywających w placówce pensjonariuszy. Dla dobra naszych bliskich istotne może być na przykład pilnowanie, aby zjadali przygotowane posiłki albo dostosowanie dla nich diety. Jako rodzina najlepiej wiemy, co jest potrzebne naszym bliskim, dlatego dowiedzmy się, czy w wybranym domu pomocy społecznej opiekunowie odpowiednio o nich zadbają.