664 949 282

Jaki materac przeciwodleżynowy najlepiej wybrać?

Wiele chorób potrafi przykuć do łóżka na bardzo długi czas. Zdarza się też, że niektóre problemy, całkowicie uniemożliwiają poruszanie się. Niestety ciągłe przebywanie w łóżku bez możliwości wstania przyczynia się do powstawania odleżyn. Jest to określenie na martwicę tkanek, która przechodzi w owrzodzenie skóry, a nawet mięśni i kości. Odleżyny powstają na wskutek długotrwałego ucisku w jednym miejscu, tam, gdzie części kostne stykają się z podłożem, na przykład materacem łóżka. Na szczęście powstały specjalne materace przeciwodleżynowe – w tym artykule dowiesz się, jaki najlepiej wybrać, aby zapewnić komfort podopiecznym.

 

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Przede wszystkim, co warto wiedzieć - można wyróżnić dwa rodzaje materacy przeciwodleżynowych - zmiennociśnieniowy i rurowy. Ten pierwszy stosuje się zarówno profilaktyczne, jak i w momencie, kiedy pojawiają się pierwsze objawy odleżyn. Jego działanie opiera się na redukcji nacisku na ciało - w niektórych przypadkach możliwe jest nawet całkowite usunięcie tego nacisku. Rurowy to bardziej zaawansowany materac, który stosuje się u osób, u których występują odleżyny IV stopnia. Zbudowany jest on z oddzielnych poziomych komór, które naprzemiennie wypełniane są powietrzem lub opróżnianie z niego w cyklu około dziesięciominutowym. To rozwiązanie niweluje ryzyko wystąpienia bolesnych odleżyn bądź daje ulgę w momencie, kiedy te już się pojawiły. Ułatwiają także opiekę nad pacjentem.

 

Na jaki materac przeciwodleżynowy się zdecydować?

W przypadku, kiedy pojawiła się choroba przewlekła, która przykuwa do łóżka, bądź zaczęły pojawiać się pierwsze odleżyny, warto postawić na model zmiennociśnieniowy, który skutecznie chroni przed rozwojem omawianego tutaj problemu. Kiedy jednak odleżyny stają się poważniejsze, konieczny jest zakup zaawansowanego, a zarazem droższego modelu rurowego. Co więcej, polecamy dodatkowo zakup specjalnej poduszki przeciwodleżynowej, która może służyć jako podparcie pleców, ud czy pośladków podczas snu osoby schorowanej.

0
Feed

Zostaw komentarz