Kiedy pensjonariusza męczy bezsenność

Zaburzenie rytmu snu może prowadzić do wielu problemów, między innymi takich na tle psychicznym. Insomnia, jak inaczej się nazywa bezsenność, dotyka coraz większą ilość populacji – cierpią na nią osoby młode, w wieku produkcyjnym, a także emeryci i renciści. Zaburzenie to może mieć różnego rodzaju podłoże, może na przykład wiązać się ze stresem w pracy czy problemami w życiu prywatnym. Nierzadko także wynika to z występowania innych chorób, na przykład stanów zapalnych.

 

Bezsenność pensjonariusza w domu opieki

W DPS najczęściej znajdują się osoby starsze i schorowane, nic dziwnego więc, że może je często dotykać problem insomni. Z czego to wynika? Bardzo często seniorzy mają mniejsze zapotrzebowanie na sen, może to być spowodowane między innymi mniejszą aktywnością fizyczną. W naszym DPS staramy się, aby pensjonariusze mieli zapewnione ćwiczenia, które wzmacniają ciało, a jednocześnie przekładają się na lepsze zdrowie. Jednocześnie ćwiczenia te dostosowane są do ich możliwości ruchowych. Nie mniej okazuje się, że przewlekła bezsenność dotyczy aż 15-20% seniorów. Jest to problem, który nie powinien być ignorowany przez osoby opiekujące się ludźmi starszymi i schorowanymi.

 

Sposoby na poprawę higieny snu u seniorów w DPS

Przede wszystkim aktywność fizyczna i dostęp do świeżego powietrza za dnia bardzo pomagają w zaśnięciu wieczorem i przespaniu w spokoju nocy. Organizm jest dotleniony, odpowiednio zmęczony a głęboka faza snu, która dzięki temu trwa dłużej, pozwoli na lepszą regenerację sił. Wieczorami z kolei warto unikać podawania seniorom kaw, mocnych herbat bądź ciężkostrawnych posiłków - szklanka wody lub słabej herbaty i lekka kolacja będą idealne. Warto także, aby seniorzy nie oglądali na wieczór w telewizji programów, które wywołują złe emocje. Zamiast tego warto może urządzić wieczorek czytelniczy?

Dzięki niemu umysł wycisza się, a to pomaga w pokonaniu bezsenności. Ponadto można stosować suplementację, a w ciężkich przypadkach podawać leki nasenne.

 

Do czego może prowadzić bezsenność?

Przewlekła insomnia może powodować występowanie stanów depresyjnych, obniżać odporność, sprawiać trudności w koncentracji, zwiększać poziom agresywnych zachowań, a także wiązać się z wieloma innymi powikłaniami.

0
Feed

Zostaw komentarz