664 949 282

Kiedy pensjonariusza męczy bezsenność

Zaburzenie rytmu snu może prowadzić do wielu problemów, między innymi takich na tle psychicznym. Insomnia, jak inaczej się nazywa bezsenność, dotyka coraz większą ilość populacji – cierpią na nią osoby młode, w wieku produkcyjnym, a także emeryci i renciści. Zaburzenie to może mieć różnego rodzaju podłoże, może na przykład wiązać się ze stresem w pracy czy problemami w życiu prywatnym. Nierzadko także wynika to z występowania innych chorób, na przykład stanów zapalnych.

 

Bezsenność pensjonariusza w domu opieki

W DPS najczęściej znajdują się osoby starsze i schorowane, nic dziwnego więc, że może je często dotykać problem insomni. Z czego to wynika? Bardzo często seniorzy mają mniejsze zapotrzebowanie na sen, może to być spowodowane między innymi mniejszą aktywnością fizyczną. W naszym DPS staramy się, aby pensjonariusze mieli zapewnione ćwiczenia, które wzmacniają ciało, a jednocześnie przekładają się na lepsze zdrowie. Jednocześnie ćwiczenia te dostosowane są do ich możliwości ruchowych. Nie mniej okazuje się, że przewlekła bezsenność dotyczy aż 15-20% seniorów. Jest to problem, który nie powinien być ignorowany przez osoby opiekujące się ludźmi starszymi i schorowanymi.

 

Sposoby na poprawę higieny snu u seniorów w DPS

Przede wszystkim aktywność fizyczna i dostęp do świeżego powietrza za dnia bardzo pomagają w zaśnięciu wieczorem i przespaniu w spokoju nocy. Organizm jest dotleniony, odpowiednio zmęczony a głęboka faza snu, która dzięki temu trwa dłużej, pozwoli na lepszą regenerację sił. Wieczorami z kolei warto unikać podawania seniorom kaw, mocnych herbat bądź ciężkostrawnych posiłków - szklanka wody lub słabej herbaty i lekka kolacja będą idealne. Warto także, aby seniorzy nie oglądali na wieczór w telewizji programów, które wywołują złe emocje. Zamiast tego warto może urządzić wieczorek czytelniczy?

Dzięki niemu umysł wycisza się, a to pomaga w pokonaniu bezsenności. Ponadto można stosować suplementację, a w ciężkich przypadkach podawać leki nasenne.

 

Do czego może prowadzić bezsenność?

Przewlekła insomnia może powodować występowanie stanów depresyjnych, obniżać odporność, sprawiać trudności w koncentracji, zwiększać poziom agresywnych zachowań, a także wiązać się z wieloma innymi powikłaniami.

0
Feed

Zostaw komentarz