664 949 282

Opiekujesz się rodzicem? Przeczytaj, o czym musisz pamiętać

W pierwszych latach życia to rodzice opiekują się swoimi dziećmi. W końcu dzieci i nastolatkowe często potrzebują swoistego drogowskazu, który pomoże im w rozumieniu otaczającego ich świata. Ludzie niestety się starzeją i zapadają na różnego rodzaju choroby, to z kolei może odwrócić rolę rodziców i ich dzieci. Choroba oraz starość mogą spowodować, że to na barkach dorosłych już dzieci, spocznie obowiązek opieki nad mamą lub tatą. Warto wtedy wiedzieć o czym należy pamiętać, aby zapewnić swoim ukochanym rodzicom komfort i dobre samopoczucie.

 

Zakres opieki nad rodzicem może być różny

To, czy rodzic będzie wymagał pełnej opieki, czy jednak pomocy w niektórych czynnościach, zależy od jego możliwości ruchowych, a także sprawności umysłowej. Niektóre schorzenia, które statystycznie najczęściej dotykają ludzi starszych, osłabiają bowiem zarówno ciało, jak i umysł. Polskie prawo przewiduje dla pracujących dzieci, którzy zajmują się swoimi rodzicami, możliwość odebrania 14 dni zwolnienia lekarskiego. Jest to jednakże niewiele dla tych, których rodzice nie mogą w ogóle funkcjonować samodzielnie. Jeśli Twoje warunki finansowe na to pozwalają, warto wtedy zdecydować się na usługi domowych pielęgniarek, a także rehabilitantów.

 

Pamiętaj, że rodzic potrzebuje bliskości cały czas

Opiekując się swoją mamą lub tatą, warto pamiętać, żeby zapewnić im nie tylko opiekę fizyczną, ale także wsparcie psychicznie. Często pomaga w tym po prostu rozmowa, bycie blisko. Jednakże będąc w pracy nie możemy spędzać całych dni z rodzicami. Czasami może się więc okazać lepsze przekazanie schorowanych rodziców w ręce specjalistów z domu opieki (DPS). W cenie takiego ośrodka zapewniona jest w większości przypadków opieka pielęgniarska, lekarska, a także organizowane są różnego rodzaju aktywności pobudzające tak samo umysł oraz ciało. Opiekując się rodzicem w domu, warto zapewnić mu rozrywki, które pozwolą na zachowanie równowagi między tymi dwoma aspektami.

 

Zrozumienie i empatia

Bez względu na to czy samemu opiekujesz się rodzicem, czy jednak decydujesz się zapewnić mu opiekę w DPS, zawsze miej na względzie jego dobro i wolę. Musisz wykazać się zrozumieniem, empatią, a przede wszystkim wysokim poziomem cierpliwości. To z całą pewnością przełoży się na dobrą kondycję fizyczną i psychiczną rodzica.

0
Feed

Zostaw komentarz