664 949 282

Prywatne i państwowe domy opieki - czym się różnią?

Osoby starsze nierzadko potrzebują opieki, ponieważ nie mają już tyle sił, aby poradzić sobie z podstawowymi czynnościami życiowymi. Często są także samotne i potrzebują towarzystwa, które zadbałoby nie tylko o komfort fizyczny, ale i psychiczny takiej osoby. Z pomocą przychodzą więc domy opieki, w których pracują ludzie gotowi do pracy ze starszymi i schorowanymi osobami. Jest to miejsce, w którym pracownicy zadbają o wszystkie potrzeby osoby potrzebującej opieki. Wyróżnia się prywatne i państwowe domy opieki. Który wybrać? Jaka jest między nimi różnica?

 

Koszty pobytu w prywatnym i państwowym domu opieki

Miejsce w jednym z domów opieki wiąże się niestety z kosztami, ich wysokość jest mocno zróżnicowana i uzależniona m.in. od lokalizacji czy wyposażenia ośrodka. Najdroższe są oczywiście prywatne domy opieki. Najczęściej pobyt w nich nie jest pokrywany lub nawet częściowo dofinansowywany przez Państwo. W zależności od oferowanego standardu, cena może wynosić 4.000 zł lub być nawet wyższa. W ramach opłaty za pobyt zapewniana jest kompleksowa opieka życiowa i pielęgniarska, jak również organizowana jest indywidualna terapia (np. rehabilitacja czy terapia zajęciowa).

 

Prywatne domy opieki – wysoki standard

W ramach działalności prywatnego ośrodka, wiele z nich oferuje dodatkowe aktywności dla seniorów. Mogą to być na przykład zajęcia sportowe (oczywiście dostosowane do sił emerytów), wieczorki tematyczne czy nawet dansingi - dzięki nim seniorzy z całą pewnością poczują się kilkadziesiąt lat młodziej! Płacąc więcej zapewnia się także osobom starszym lepsze warunki mieszkaniowe - dzięki temu jesień życia staje się jednym z tych szczęśliwych etapów.

 

Państwowe ośrodki - podstawowa opieka seniorów

To jaki standard będzie zaoferowany przez państwowe ośrodki opieki nad osobami schorowanymi lub seniorami, zależy od wielu czynników. Czasami standard w nich może być nie mniejszy niż w prywatnych domach. W niektórych przypadkach opłacenie pobytu może też więcej kosztować. Atutem wyboru tego rodzaju obiektu jest to, że czasami łatwiej jest w nim o dofinansowanie pobytu seniora z GOPSu lub MOPSu.

0
Feed

Zostaw komentarz