664 949 282

Uwaga na nielegalne domy opieki!

Wiele osób starszych oraz niepełnosprawnych wymaga specjalistycznej pomocy. Rodziny osób w podeszłym wieku i schorowanych, decydują się na skorzystanie z usług ośrodków opieki ze względu na brak wiedzy o tym, jak radzić sobie z niektórymi problemami lub zwyczajnie nie mają czasu na zajmowanie się nimi ze względu na pracę zawodową lub pozostałe obowiązki domowe. Oddanie bliskiej osoby do domu opieki nie powinno wiązać się z ostracyzmem, powinna to być jednak odpowiedzialna decyzja. Podczas wyboru takiego ośrodka koniecznie trzeba unikać tych, które działają nielegalnie. Mogą nie być w stanie zapewnić odpowiednio wysokiego poziomu opieki bliskiej starszej lub niepełnosprawnej osobie.

Nielegalne domy opieki – dlaczego ich unikać?

Wiele niezalegalizowanych ośrodków zakładanych jest w miejscach, które zgodnie z obecnymi normami prawnymi, nie są przystosowane do podobnej działalności. Na przykład, instytucja taka nie może znajdować się w domu jednorodzinnym, gdzie nie jest możliwe zbudowanie windy dla niepełnosprawnych lub tych, którzy są w jakiś sposób ograniczeni ruchowo. Zezwolenie wojewody na działanie domu opieki jest konieczne z tego względu, że do takich miejsc trafiają osoby z różnymi chorobami, którym konieczne jest zapewnienie pomocy pielęgniarskiej i lekarskiej, nie tylko w wykonywaniu podstawowych czynności, jak na przykład mycie. Nielegalne domy opieki mogą nie być w stanie zapewnić odpowiedniej pomocy medycznej.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania domu opieki?

Ośrodek, który zalegalizował swoją działalność, nie powinien mieć problemów z okazaniem odpowiednich certyfikatów i zezwoleń na prowadzenie swojej działalności. Okazuje się, że właściciele nielegalnych domów pomocy mogą robić w tym przypadku problemy. Już w takim momencie powinna w głowie zapalić się przysłowiowa czerwona lampka ostrzegająca przed umieszczeniem w takiej instytucji swojego bliskiego. Co więcej, dobrze jest sprawdzić czy dany ośrodek został zarejestrowany w odpowiedniej kategorii. Właściciele nielegalnych domów opieki często swoją działalność rejestrują na przykład jako wynajem pokoi noclegowych.

 

0
Feed

Zostaw komentarz