664 949 282

Witaminy – ważny aspekt w diecie każdego seniora

Organizm człowieka, do prawidłowego rozwoju, potrzebuje szeregu składników odżywczych, które dostarczane są głównie w postaci pokarmu i płynów. Dietę tą nierzadko wspieramy suplementacją, a także witaminami w tabletkach - uzupełniają one pewne braki. Witaminy mają nie mniejsze znaczenie w diecie każdego seniora. Jakich składników potrzebuje w swoim organizmie osoba starsza? Co warto dodatkowo dostarczyć w jej diecie? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

 

Witaminy dla seniora – doskonałe uzupełnienie codziennej diety

Ze względu na silne właściwości tego antyoksydantu, witamina C stanowi podstawowy składnik, który powinien znaleźć się w diecie seniora. Podobnie, jak witamina A i E, które wpływają na jakość widzenia, a także budowę włosów i paznokci. Nie mniejsze znaczenie ma uzupełnienie diety o witaminę D (zwaną także witaminą słońca) - jej branie jest szczególnie ważne podczas miesięcy zimowych, kiedy to jest więcej nocy, a mniej słonecznego dnia. Na funkcjonowanie układów: krwionośnego pokarmowego i nerwowego polecamy podawać witaminy z grupy B.

 

Pozostałe składniki ważne w diecie seniora

W celu utrzymania seniora w dobrym zdrowiu, w pełni sił, w jego diecie nie może zabraknąć takich składników, jak: luteina, błonnik, wapń, magnez, kwasy omega 3 i omega 6, a także żelaza. Poszczególne z wymienionych składników odpowiadają między innymi za prawidłowy wzrok, wspomagają działanie metabolizmu, wzmacniają i budują kości, wspomagają pracę serca czy poprawiają koncentrację oraz pamięć.

 

Co warto wykluczyć z diety seniora?

Trzeba pamiętać, że niektóre składniki, jakie znajdują się w jedzeniu, nie są wskazane, aby podawać je seniorom. Są to między innymi niezdrowe tłuszcze oraz węglowodany w nadmiarze. Warto także zaktywizować seniora do regularnych spacerów, a nawet prostych ćwiczeń fizycznych, to z całą pewnością pozytywnie wpłynie na jego zdrowie oraz komfort psychiczny. Najlepiej witaminy jest uzupełniać w postaci zbilansowanej diety, możliwe jest jednak podawanie ich w odpowiedniej ilości w tabletkach.

0
Feed

Zostaw komentarz